Hollanda İçin Oturum ve Çalışma Vizesi Başvuru Aşamaları - 2

Birinci aşamadaki adımlar gerçekleşti, sizin adınıza Hollanda'da "TEV Applications" başvurusu yapıldı ve onay geldi ise MVV vizesi için başvuru aşamalarında sıra ikinci aşamaya geldi demektir :) Süreçle ilgili çok fazla soru geldiği için en kısa sürede yayınlamaya çalıştım ikinci aşamayı umarım yardımcı olur...

Bu arada önemli bir not belirtmek istiyorum 1. aşama başladıktan MVV vizesi basılana kadar olan süreçte Hollanda'ya seyahat etmeniz sorun yaratabilir Schengen vizeniz olsa bile, vizeniz riske girebilir, dikkat !

Bir önceki yazımda da belirttiğim gibi ilk aşamanın 4-5 haftaya kadar sürebileceği söyleniyor ama bizim onayımız 10 günde çıkmıştı, bu nedenle her iki durum için de hazırlıklı olun derim. Size onay ulaştıktan sonra ilk yapmanız gereken Hollanda Konsolosluğu'nun web sitesinden vize için randevu almak olacaktır. Linke tıklayıp randevunuzu oluşturabilirsiniz :
http://istanbul.nlconsulate.org/organization/locations/consulate-general-in-istanbul.html

Amsterdam

Biz eşimle aynı saate her birimiz için iki ayrı randevu aldık ama sanırım tek bir kişi üzerinden diğer kişi belirtilerek randevu alınabilir.

İkinci Aşama için gerekli evraklar:  MVV - D Tipi Vize 

  1. Orjinal Pasaport / Her birinizin şartlara uyan ( yani geçerlilik tarihinin bitimine 12 ay süresi olan yeterli vize sayfası bulunan) pasaportları
  2. 2 adet fotoğraf / Her biriniz için Hollanda pasaport boyutuna uygun iki adet fotoğraf. Fotoğraf ölçü ve şartları linkteki pdf'deki şekilde olacaktır.             https://www.government.nl/documents/leaflets/2015/01/21/photomatrix-guidelines-2007
  3. En fazla 6 ay içinde alınmış çok dilli uluslararası evlilik sertifikası / Bu tabi evli iseniz eşiniz için de başvuru yapılabilmesi açısından gerekmektedir. Bağlı bulunduğunuz nüfus müdürlüğüne giderek "Çok dilli uluslararası evlilik sertifikası ( formül B )" için bir dilekçe doldurmanız gerekmektedir. Yaklaşık yarım saat içinde belgeyi çıkarıp size vereceklerdir. Sonrasında şef, kalem müdürü vs imzalatmanız gereken sırayı söyleyeceklerdir size zaten ama apostilden bahsetmeyebilirler, çıkmadan apostil yaptırmayı da unutmayın yoksa malesef belgenin bir geçerliliği olmayacaktır. ( Aynen birinci aşamadaki belge )
  4. MVV Application Formları / Her biriniz için ayrı ayrı doldurulmuş ve imzalanmış olacak. Ayrıca formlarda 2.6 'ncı maddede sizden sadece ad ve adres istenmiş ama konsoloslukta sizden telefon numarası da istenecektir ve konsolosluğun içinde telefonunuz vs herhangi birşeyiniz yanınızda olmayacağı için bakmanız mümkün olmayacaktır. O nedenle ya formu doldururken baştan telefon numarasını da yazın ya da en azından bir kağıda yazıp yanınıza alın orada sorup forma eklersiniz. Yine formlar aşağıda linkten indirilebilir. http://istanbul.nlconsulate.org/binaries/content/assets/postenweb/t/turkije/netherlands-consulate-general-in-istanbul/import/visa/mvv-application-form
  5. TEV Application başvuru onay mektubu / Size mail yolu ile bildirilecektir ve büyük olasılıkla Dutch olacaktır :) Neyse o kısım önemli değil onay mektubunda her biriniz için bir onay numarası olacaktır. Bu onayın her biriniz için birer çıktısını almanız yeterli olacaktır. Asıl önemli olan belge bu olacaktır ve sizin MVV vizeniz bu numaralara göre çıkacaktır.
  6. Tıbbi Kapsamlı Seyahat Sigortası / Bu biraz muallakta kalmış bir madde çünkü evrak listesinde bulunan ama yaptırılıp yaptırılmaması konusunda çelişkiler bulunan bir madde. Şöyle ki oturum izni için gerekli değil ama Schengen bölgesi kuralları gereği 90 günlük 30.000 euro sigorta değeri olan seyahat sigortanız olması zorunluluğu var. Biz yaptırdık çünkü randevu alıp konsolosluğa kadar gidip orada sırf eksik belge var diye başvurudan dönmeyi göze alamazdık. Konsolosluk görevlisi bizim seyahat sigortamıza göz ucuyla bakıp bize geri verdi. Olmasa sorun çıkar mıydı bilmiyoruz ama zaten şöyle de bir gerçek var buraya gelir gelmez sağlık sigortanız olmayacak burada, yani başınıza herhangi bişey gelmesi halinde herhangi bir güvenceniz olmayacak o nedenle sigortanız olursa en azından güvenceniz olacaktır.  90 günlük bedeli ile yıllık bedeli aynıydı biz de 1 yıllık paketi seçtik. 
  7. Pasaport Sayfalarının Fotokopileri / Her birinizin pasaportunun kimlik bilgisi olan sayfası, vizelerinizin ve giriş çıkış damgalarınız olduğu tüm sayfaların fotokopileri çekilmiş olacak. Ayrıca diyelim ki başvuruyu eşiniz üzerinden yapıyorsunuz bu durumda eşinizin pasaportunun fotokopilerinden birer adet de (yine yukarıda belirttiğim tüm sayfaların) siz kendinizinkilere ek olarak başvuru esnasında tekrar vermek zorundasınız. Çünkü sizin için ayrı bir başvuru dosyası oluşturuluyor ve siz oturum iznini eşiniz dolayısıyla alıyorsunuz.
Amsterdam - Keizersgracht

Tüm bunlar hazır olduğunda randevu saatinden yarım saat önce konsolosluğun kapısında hazır bulunun bazen biraz erken bazen biraz geç içeri alabiliyorlar. Biz İstiklal Caddesi'ndeki Hollanda Konsolosluğu'ndan başvurumuzu yaptık.

Orada da bize vize işlemi için "masrafları siz mi karşılıyorsunuz karşıdan mı karşılanacak?" diye sordular. Bizim tüm masraflarımız şirket tarafından karşılandığı için bir form doldurup karşıdan karşılandığını beyan ettik.

Size girerken pasaportunuza vize basıldıktan sonra kendiniz mi teslim alırsınız yoksa kurye ile mi yollayalım diye soruyorlar. Biz kurye seçtik çünkü pazartesi başvuru yaptık kendimiz alsak cuma günü teslim alabiliyorduk, kurye ile de cuma günü gelecek dediler ama çarşamba geldi. Daha önce başvuran arkadaşlarımıza da aynısı oldu, yani özet olarak kurye en hızlı seçenek :) (ups ile gönderim yapıyorlar ve sanırım kurye bedeli 20 TL'ydi onu da kurye size teslim ederken tahsil ediyor)

İş için anlaşması olan tarafa MVV - D tipi vize hem çalışma hem oturma iznini kapsayacak şekilde verilecektir. Eğer siz eşinizin üzerinden gidiyorsanız size de sadece oturum izni için MVV verilecektir. Hollanda'ya gidip oturum kartınızı alana kadar sizin çalışma izniniz olamayacaktır, ancak kartı aldıktan sonra çalışma iznine de sahip olacaksınız ki bu 3. aşamayı ilgilendiren kısım olacaktır. 

O zaman 3. aşamada görüşmek üzere "vaarwel" diyorum :)


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Tüm Parti ve Kutlamalar İçin Kağıt Ponpon Yapımı

Yurtdışına Taşınma Kararı Almanın Duygusal Yönü

Gelin Telim Olmadan Asla