15 Nisan 2015 Çarşamba

Taşınma için Nakliyat Firması Arayanlara Öneri


Taşınmanın en zor kısımlarından biri ev bulmak ve nakliyat firması bulmak sanırım. Hele bunu farklı şehirler arasında yapıyorsanız.

Neyse ki biz şimdiki evimizi ev bakmaya başladığımız ikinci gün bulduk. Gerçi Ankara'daki evimizi ilk gün hemen bulmuştuk, performansımız düşüyor mu ne :P


Sonraki zorlu aşama olan nakliye firması için baya bir araştırdık ama sonuç olarak hiç birine güvenemeyeceğimize karar verip. İstanbul'a, yaklaşık 25 yıldır tanıdığımız, birçok kez memnun şekilde taşındığımız firma ile görüşmeye geldim. Aslında ilk başlarda Ankara'da bir firma aramıştık ama olmadı.


Biz bu taşınmadan da çok çok memnun kaldık, Evinizin metrekaresi ya da oda sayısına göre uygun boyutta bir araç gönderiyorlar. Her oda sayısı için farklı tipte araçları var. 

Bizim için araç perşembe gecesi İstanbul'dan yola çıktı, cuma sabahı 8'de eşyaları toplamak için Ankara'daki evdeydiler. Saat 16 gibi eşyaların toplanması bitti ve İstanbula'a yola çıktılar. Gece İstanbula'a gelip kendi garajlarında eşyalarla birlikte araç bekledi (bu arada İstanbul Avrupa yakası, Anadalou yakası, Ankara vs gibi birçok yerde garajları var. Şehirler arası taşınmalarda bir gece bu garajlarda eşyayı bekletiyorlar.) Sonrasında cumartesi sabahı İstanbul'daki eve eşyaları yerleştirmek için getirdiler ve 13 gibi de herşey bitmişti. Gelen ekibi ve aracı yaklaşık olarak 3 gün boyunca bizim için ayırmış oldular.Gelelim verdikleri hizmetlere; Siz sadece buzdolabının içini boşaltıyorsunuz, kendize ait çok kişisel olduğunuzu düşündüğünüz eşyalarınızı yanınıza alıyorsunuz, geri kalan herşeyi olduğu gibi bırakıyorsunuz. evdeki bütün herşeyi onlar topluyorlar. Tek tek tabak bardağınızı sarıyorlar, paketliyor ve ben sürekli kargo yaptığım için ambalajlama konusunda uzmanlaştım sansam da onlar kadar iyi yapmam mümkün değilmiş görünce anladım.

Kullandıkları her ambalaj kağıdını ya da kutuyu ilk kez sizin için kullanıyorlar. Sarmadıkları paketlemedikleri hiç birşey kalmıyor. Hatta ben koltuk hangisi dolap hangisi ayırt edememiştim eşyalar paketlendikten sonra, tek bir eşya bile açık olarak taşınmıyor kesinlikle.

Gardorbunuzdaki kıyafetlerinizi de topluyorlar. Bunun için özel çelik kasayı andıran kilitli metal (sac artık hangi materyal ise :D ) dolapları var onları getirip onların içine asarak taşıyorlar.

Sonrasında kıyafetleriniz yine gittiğiniz evde gardroba asılıyor. Herşeyin yeri belli ise aynı şekilde herşeyi yerleştirip bırakıyorlar. Ben yeni evde neyi nereye koyacağıma karar vermediğim tabak, bardağı yerleştirtmedim ama genel olarak birçok şeyi yeniden yerleştirip bıraktılar.

Ayrıca sadece eşyayı taşımıyorlar eve uygun şekilde yerleştirmek için marangozluk vs hizmeti de veriyorlar. Mesala bizim gardrop yatak odasında koymayı plandığımızı yere sığmakta zorlandı, gardropta bazı değişiklikler yaptılar, şimdi gömme dolap gibi oldu, düşündüğümüzden daha iyi oldu hatta bu haliyle :D

Ayrıca buzdolabının üzerindeki çıkıntı kısım da mutfakta yerine girerken sorun çıkardı, onu da çözdüler :D

Sadece elektrik ile ilgili hizmet vermiyorlar, o nedenle biz bir elektrikçi çağırıp avizeleri taktırdık.

Hiç bir eşyamıza zarar gelmediği gibi çok daha az yorularak taşınmış olduk. Çok da memnun kaldık.Nakliyat firmamız BEKTAŞ NAKLİYAT'tı. Firmanın yeri Taksim Gezi Parkı'ndaki Divan Otel'in karşı caddesindedir.Aklımız kalmadan, içimiz rahat bir şekilde taşınabileceğimiz, güvenebileceğimiz bir firma arıyoruz diyorsanız kesinle tavsiye ederim.


13 Nisan 2015 Pazartesi

Blogum 3 yaşında olmuş fark etmemişim :D


Az önce postu yayınlarken tesadüfen tarihe bakınca fark ettim. Blogum bugün 3 yaşında olmuş. İyi ki doğdun o zaman bloggggg :D Bana bir sürü güzellik ve bir sürü arkadaş getirdin :DYeniden İstanbul'a Dönüş :) ve Hoşçakal Ankara :(


Bizim için iki şehrin hikayesi hiç bitmeyecek anladım. İstanbul'dan ayrılıp Ankara'ya yerleşmemizin üzerinden 2,5 yıl geçtikten sonra tekrar İstanbul'a taşındık. 

Görsel alıntıdır.


Ankara'ya giderken İstanbul'dan ayrılacağım için içimde sürekli bir hüzün vardı. Gitmeden önceki son birkaç hafta her girdiğim mağazaya her gittiğim mekana veda etmiştim :D Sanki sürekli İstanbul'a gelmeyecekmişim gibi. Yani tabi ki sonuçta birkaç günlüğüne gelsem de yaşamak gibi olmayacaktı sonuçta. Neyse ki bu hüznü bir kenara bırakmamı sağlayan önümüzde yakalaşmakta olan bir düğün ve düğün heyecanı olmasıydı. 

Yeni bir hayat, ilk defa kendine ait bir evinin olması filan derken, tüm bunlara yeni bir şehri keşfetmenin heyecanı da eklenince başlarda eğlenceli gibi gelmişti. 

Tabi herşey; tüm bunlar bitip, o şehirde yalnız kalıp, tek başına olduğuna anlayana kadardı. Ankara'ya ilk taşındığımızda Ankara'da tek tanıdığım Berk ve Berk'in anne ve babasıydı. Berk'in ailesine de çok yakın oturmadığımız hatta ilk zamanlar onların evine nasıl gidildiğini bile bilmediğim için Berk yanımda olmayınca yapacak hiç birşey yoktu. Evet itiraf ediyorum ilk birkaç ay kimse görmediği zamanlar da ağladığım oluyordu.

Bir de sürekli herkesin çok yardımcı olan!!! "Sen Ankara'da ne yapacaksın? alışabilecek misin? İstanbul'dan sonra yaşayamazsın zor olacak" söylemleri sağolsun hayatımı daha da kolaylaştırdı.

Sonra zamanla yeni arkadaşlar, dostlar derken nasıl oldu anlamadım ama bir baktım alışmayı geçtim Ankara'yı sevmişim bile.

Berk iş için İstanbul'a taşınalım dediğinde herkesin tahmininin aksine "Ankara'da mı kalsak" diye direnen ben oldum azıcık :D

İstanbul'u çok seviyorum, doğduğum büyüdüğüm şehir, memleketim ama Ankara'yı da çok özlüyorum.


Tekrar hoşçakal Ankara, görüşürüz yine nasıl olsa... :(
Arkadaşlarıma da iyi bak, hatta onları da buraya yollabilirsen çok makbule geçer :D